In ce priveste podoaba capilara norocul de la natura a tinut pana pe la 20 de ani...cand foloseam orice produs de spalare si coafare si parul era bogat si frumos. Des, fir gros, ondulat, normal de gras...Dupa ce m-am intovarasit din pacate destul de mult timp cu fumatul, anticonceptionalele si parfumurile de sinteza, placa de par, Cola, cafeaua, alcoolul, dietele sarace in grasimi si sampoane/balsamuri pline de chimicale, vopseleee de toate felurile, decolorari...parul s-a rarit, scalpul a devenit excesiv de sensibil si chiar a fost afectat pe portiuni de dermatita seboreica si matreata.
Astfel, iata-ma in actiune:
- ca sa fiu mai bine informata am consultat dermatologi cu ceva nume si am luat sampoane medicinale (pe reteta), solutii salicilice pt aplicatie locala si intern unele multi-minerale, mai ales Zinc din farmacie (de sinteza)- fara prea multe rezultate durabile;
- clatit cu urzica, brusture, mesteacan, nuc, musetel, rozmarin, ceai verde, lavanda, galbenele, coada calului (good guess J sunt o tipa care pofteste experienta directa, cat mai diversificata) - plantele astea pot spune mi-au dat stralucire si volum...recomand aici sa cumparati cat mai proaspete (am incredere in Dacia Plant si Plafar) ori si mai bine ca plantele sa le culegeti voi (din locuri cu mai putina poluare) si sa le uscati, sa le infuzati in apa rece de seara pana dimineata mai degraba decat sa le fierbeti si sa clatiti dupa cum va este tipul de par si optiunile de culoare;
- din timp in timp m-am impachetat cu masti de galbenus, uleiuri de ricin, masline, jojoba, cocos, nuca romaneasca, petrol, zeama de lamaie (merita daca aveti uleiuri de buna calitate, presate la rece -Rinatura sunt ok, galbenusurile cam raman in par, abia cu apa rece de duc);
- atentie la henna din comert! de la mama ei vine doar caramiziu nu in diverse culori si la mine, dupa 2 ani de rosu Cuivre si rosu Bordeaux obtinute cu Henné Paris parul arata lucios, feeric de frumos, usor de pieptanat, dar pleaca la Paris cu un bulb super-atrofiat cu tot;
- pe produse cum sunt Dercos Aminexil de la Vichy, alte multi-doze leave-in de la Amway, Chelstop de la Hofigal, Kerastase si multe altele am cheltuit degeaba cat doar eu si ingerasul stim;
- am urmat tehnica amanarii spalarii- functioneaza estetic daca ai parul lung, il strangi in coada sau pui agrafe strategic sa nu se vada “secretul”, dar nu am scapat de mancarimea scalpului;
- am trecut prin anotimpuri puternic aromate cum sunt Lush, Body Shop, am devenit interesata de variante high-end Label M sau Joico, am crezut ca in sfarsit Sante sau Urtekram neavand SLS, parabeni, parfum si un batalion de alte chimicale vor fi solutia salvatoare...
- am luat suplimente de MSM si Zinc (deocamdata cele mai bune le-am gasit la Provita nutrition)- da, jos palaria...fara rusine.
In prezent dupa citit si probat tz-spe chestii, ma rezum la simpla si geniala SOLUTIE: dieta pe cat posibil vegana...catre raw :), urmaresc sa nu lipseasca semintele de in, canepa, chia (inmuiate)- in special pentru omega 3, vitaminele B, seminte de floarea soarelui si daca va permiteti nuci de Brazilia (5 nuci/zi max. pt seleniu)
+ in loc de sampon folosesc bicarbonat de sodiu si otet de mere (prefer oteturile de mere bio f accesibile de la Alnatura- de la magazinele dm si Rinatura- il cumpar de pe http://www.driedfruits.ro/) in felul urmator:
1. pun 2 linguri de bicarbonat de sodiu in 500 ml apa fiarta (in vas emailat sau sticla termorezistenta, cum vreti...eu prefer ibric ca sa aiba cioc pt turnat); face un pic de clabuc, lasati sa se stinga si sa ajunga la temperatura calduta. A nu se pune mai mult bicarbonat, poate usca parul.
2. pun in 500 ml de apa calduta 2 linguri de otet de mere. Nu va speriati ca o sa mirositi a muraturi. Otetul are miros specific cam o ora, apoi nu se mai simte deloc. Daca puneti o doza mai mare de otet e riscul sa se ingrase mai repede parul.
3. clatit parul cu apa, torn jumatate din solutia cu bicarbonat aproape de scalp, frictionez cca un minut, clatesc cu apa (asta fiind prima spalare, care indeparteaza celulele moarte, praf, sebum, si o parte din produsele de coafat) torn pe par jumatate din solutia cu otet de mere, intind pe par.
4. pun restul de solutie cu bicarbonat, clatesc, pun restul de solutie cu otet de mere, clatesc. That’s it!
Uscare cu prosop sau la temperatura mica.
Au un efect calmant, alcalinizant, nu indeparteaza invaziv uleiurile naturale ale parului. Asta fac de 3 luni de zile, cam 1 data la 6 zile, dureaza putin spalatul, nu mai cade parul aproape deloc, nu mai am macarimi de scalp.
Piepatanatul e important, zilnic, cu pieptene de lemn (nu perie).
Au implementat si alti prieteni stilul asta alternativ de spalat pe cap si sunt foarte multumiti, si o persoana care e vopsita!
Pentru cine stie ca are probleme hormonale, cu diabetul...analize trebuie facute ca sa fie eliminate alte cauze alte deteriorarii/caderii parului mai intai.
Apoi detoxifierea este un must (despre care vom vorbi mult si bine aici).
Si nu va lasati sedusi de industria cosmetica, oamenii din vechime aveau o podoaba capilara de invidiat; primul sampon asa cum il stim noi a aparut in 1930...si tot clabuceste de atunci si ne aduce destule probleme de sanatate, de la reactii alergice, dermatite, dureri de cap, probleme de vedere, iritatii - recomand cu drag http://www.ewg.org/skindeep/, o baza de date bogata in informatii despre ingredientele din cosmetice.
Cine se intreaba de ce am facut toate astea...da, pentru aspect si mai ales sanatate. Sanatatea ma pasioneaza, este uneori mai radianta si mai de impact decat trasaturile fine, proportiile naturale sau lucrate, e binele interior si tineretea, este regenerarea pe care daca TU o permiti, corpul o face cu drag.
Revin cu poze... :)